piątek, 17 sierpnia 2012

Cyklinowanie

Przed przystąpieniem do cyklinowania należy usunąć z pomieszczenia wszystkie meble, dywany, zdjąć firanki, zasłony, zdemontować żaluzje itp. Odrywamy również listwy przypodłogowe ponieważ ze względu na kształt trudno jest je ładnie wyszlifować - taniej jest wymienić na nowe. Następnie podłogę odkurzamy. 
Szlifowanie podłogi drewnianej jest procesem, który składa się z kilku etapów. Nie jest to proste zadanie i wymaga sporego doświadczenia.

Cyklinowanie rozpoczynamy od szlifowania materiałem gruboziarnistym. Celem takiego szlifowania jest wyrównanie podłogi, usunięcie starego lakieru, farby, wgnieceń i rys. Do tego celu używa się płótna ściernego o granulacji 24 lub nawet 16 - gdy podłoga jest bardzo nierówna lub pomalowana farbą.
Następnie przechodzimy do szlifowania materiałem o średniej granulacji. W tym etapie stosujemy granulację 40, 60 lub 80. Ten etap cyklinowania ma na celu usunięcie rys powstałych podczas pierwszego szlifowania materiałem gruboziarnistym.
Teraz możemy przejść co szlifowania materiałem drobnoziarnistym. Jeżeli do zabezpieczenia podłogi będziemy używać lakierów bazujących na rozpuszczalnikach, ostatnie szlifowanie możemy przeprowadzić płótnem ściernym o granulacji 100. Natomiast jeśli będziemy używać lakierów na bazie wody zalecane jest użycie granulacji 120 lub drobniejszej.
Miejsca, do których nie możemy dotrzeć cykliniarką (narożniki, przy ścianach, pod grzejnikami) szlifujemy przy pomocy szlifierki krawędziowej, ewentualnie kątowej. Przy tej czynności również należy pamiętać o stosowaniu coraz drobniejszej granulacji materiału ściernego.
Jeżeli w podłodze występują szpary i ubytki należy je zaszpachlować. Do tego celu używamy specjalnych płynów do fugowania, które po zmieszaniu z pyłem uzyskanym podczas ostatniego szlifowania materiałem drobnoziarnistym (najlepiej 120 lub drobniejszym) tworzą masę w kolorze drewna, którą następnie nakładamy na całą podłogę tak aby wniknęła we wszystkie szczeliny. Jeżeli szczeliny są szerokie czynność tą należy należy powtórzyć. 
Po całkowitym wyschnięciu nadmiar szpachli usuwamy przy pomocy szlifierko - polerki używając siatki ściernej o granulacji 120 lub drobniejszej. 
Tak wyszlifowaną podłogę należy dokładnie odkurzyć i zabezpieczyć  lakierem lub olejem. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz